Ministryně pro vědu Langšádlová byla jmenována předsedkyní RVVI
Ministryně pro vědu Langšádlová byla jmenována předsedkyní RVVI

Ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou ve středu 5. ledna 2022 vláda jmenovala předsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Ministryně to sdělila na twitteru. Do čela RVVI ji navrhl současný premiér Petr Fiala. Předchůdcem Heleny Langšádlové byl bývalý předseda vlády Andrej Babiš. ČTK Langšádlová sdělila, že v RVVI by v budoucnu mělo být více zástupců společenskovědních oborů, než je tomu v současnosti.

"Byla jsem jmenována předsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Věda a výzkum v ČR musí být moderní a flexibilní, neboť nás čeká transformace hospodářství, digitalizace a budování společnosti, která bude zvládat krize. To jsou výzvy, ve kterých musíme být úspěšní," napsala na twitteru ministryně Langšádlová. 

Ohledně budoucího směřování RVVI Helena Langšádlová později ČTK řekla, že by v radě mělo být více zástupců společenskovědních oborů. V současnosti ji tvoří převážně odborníci na technické a přírodní vědy. "Potom je pro mě velmi důležité, aby tam byli lidé, kteří budou mít čas se tomu věnovat a aby měli takový holistický přístup k oblasti vědy, výzkumu a managementu vědy a výzkumu," dodala ministryně.

RVVI má podle zákona 17 členů včetně předsedy. Místopředsedy a řadové členy jmenuje a odvolává vláda na návrh předsedy rady. Samotný předseda či předsedkyně RVVI jsou pak jmenováni na návrh premiéra. Místopředsedy rady jsou v současnosti filozof a historik Pavel Baran, expert na umělou inteligenci Vladimír Mařík a bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Rada pro výzkum spolupracuje například na přípravě Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací a metodiky hodnocení výzkumných organizací a programů účelové podpory (Metodika 2017+). Rada navrhuje vládě členy předsednictva a předsedy Technologické agentury ČR a Grantové agentury ČR. Zpracovává také návrhy rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace a střednědobé výhledy podpory této oblasti.


redakčně upraveno

Zdroj: ČTK | 5. 1. 2022